Třída 7. B

Třídní učitelka: Mgr. Jana Matušková

E-mail: matuskova@zscernahora.cz

Počet žáků ve třídě: 16 (8 chlapců + 8 dívek)

Aktuality:

22. - 26. dubna 2024 - Týden duševního zdraví (Hrdá škola)

22. dubna 2024 - výbor SRPŠ (od 15:00) + schůzky SRPŠ (od 15:30) + konzultace (od 16:00)

23. dubna 2024 - Pohár rozhlasu

25. dubna 2024 - zeměpisná přednáška o Indii (Motani) 

29. dubna 2024 - třídnická hodina (od 7:15)

30. dubna 2024 - exkurze do pivovaru Černá Hora

3. května 2024 - Dopravní soutěž

3. května 2024 - termín odevzdání návratek k povinně volitelným a nepovinným předmětům

do 6. května 2024 - objednávka triček You Dream We Run (+ platba) 

13. května 2024 - třídnická hodina (od 7:15)

18. května 2024 - Rodinné týmy

21. května 2024 - Den šílených účesů (Hrdá škola)

27. května 2024 - třídnická hodina (od 7:15)


 

Henry and 6 wives

Brněnské Domino Theater nás pozvalo na další anglické představení, tentokrát o významném tudorovském panovníkovi Jindřichovi VIII. Tragické téma, ale vtipné zpracování - obojí nás bavilo.

Chocolate chip cookies

Praktické hodiny vaření se budou v následujících týdnech zaměřovat na jídla národních kuchyní. Začali jsme ve Spojených státech amerických a upekli si sušenky s čokoládou. 

Národní kuchyně

V teoretických hoidnách praktických činností jsme si povídali o národních kuchyních a o tom, co je ovlivňuje. Poté jsme si každý jednu specifickou kuchyni vybrali a prozkoumali ji podrobněji. O své znalosti jsem se podělili se spolužáky.  

Drobné sýrové pečivo

Po Velikonocích jsme byli všichni přesvátkovaní, a tak jsme si ve vaření střihli takovou rychlovku. Je pravda, že víc chutnala dospělým, ale zato víme, co připravit, když se ohlásí neočekávaná návštěva. Jen je třeba pamatovat si zaklínadlo 1:1:1. 

Easter 2024 

V hodinách anglického jazyka jsme se věnovali Velikonocům a aktivitám s nimi spojeným. Přečetli jsme si časopisové články o typických amerických a britských velikonočních tradicích, z poslechu jsme se dozvěděli o těch českých, slovenských a bulharských. V následující hodině jsme si pak vše prakticky vyzkoušeli. 

Happy Easter!

Svačinka pro dobrou věc

Podpořili jsme charitativní prodej dobrot a přispěli tak k výtěžku 16 200,- Kč. Pomohli jsme mladé mamince, která trpí roztroušenou sklerózou. Děkujeme. 

Exkurze do ZEPO Bořitov

Navázali jsme na přednášku ZEMĚDĚLSTVÍ ŽIJE! a vyrazili do Bořitova, kde nám Ing. Ilona Janíčková představila živočišnou výrobu v reálném prostředí. Měli jsme radost, že jsme většinu odborných dotazů dokázali zodpovědět. Ještě větší nadšení v nás vzbudily krávy a telátka. Víte, že mazlení se s nimi je antistresové???  

Basketbal

V pátek 22. března proběhlo školní kolo v basketbalu mladších žáků a žákyň (6. a 7. třída). Nejprve se utkali kluci. Zvítězili sedmáci, i když až po samostatných hodech na koš. Následoval netradiční zápas děvčat proti chlapcům, na který se všichni těšili a dokonce se přijímaly "sázky" na vítěze. Radovat se pak mohl ten, kdo si vsadil na děvčata. Kolik že to bylo? 16:2??? wink

Prezentace WOL

Zástupci křesťanské organizace Word of Life, která sídlí jen kousínek od naší školy, nás přišli pozvat na svůj letní jazykový nebo sportovní tábor. Při té příležitosti jsme si hezky procvičili angličtinu a zjistili, že nejužitečnější a nejčastěji používanou výukovou pomůckou tohoto týdne se stala plácačka na mouchy.

Hrdá škola - Den společného umění

Velmi jsme pomohli při vzniku školního stromu. Každý žák na něm má svůj "list". 

St. Patrick´s Day

Irský národní svátek Den svatého Patrika jsme oslavili texty o Irsku a irských legendách, videem o svatém Patrikovi a o vzniku irské památky UNESCO s názvem Giant´s Causeway, soutěžemi a kvízy zaměřenými na slovní zásobu.

Těstoviny se smetanovo-sýrovou omáčkou

Jak uvařit těstoviny, aby byly "al dente"? Jak si vystačit jen s několika ingrediencemi a vytvořit velkou mňamku? Víme, víme. Umíme. A vonělo to až za roh. wink

Zemědělství žije!

V rámci praktických činností jsme absolvovali přednášku a workshop plný poznávaček a soutěží zaměřené na pěstitelství a chovatelství. Připravil si je pro nás Zemědělský svaz České republiky. Prokázali jsme spoustu znalostí. Někteří byli ve svém živlu. Že, Sašo? wink

To je naše "šou"!

Maki, Veru a Esti vystoupily na školní akademii, takže to byla i naše show. ;-) Děkujeme za překrásný zážitek. heart  

Technická olympiáda

Dan, společně s Adamem a Tondou ze 7.A, reprezentoval naši školu na Technické olympiádě, kterou organizovala TEGA Blansko. Byla to naše první zkušenost s podobnou soutěží a dařilo se nám skvěle. Z 30 přihlášených žáků skončil Dan na 6. místě, což je obdivuhodný výkon. Blahopřejeme!

Smažené kuřecí stripsy

Vyzkoušeli jsme si smažení v trojobalu. Nikdo si nestěžoval. Naopak! laugh   

Černohorský skokan - nebo klokan?

Kdo si u nás ve třídě nejvíc vyskakuje? No, to už je teď jasné. Míša, Kiki a Luky. Ve školním kole soutěže ve skoku vysokém si nakonec Míša skočila pro bronz a Luky pro stříbro. Kiki skončila těsně pod drahocennými kovy. Děcka, vy tři, byla to jííízda!!! yes  

Hrdá škola - Den rodičů a prarodičů

Posledních pár dní jsme věnovali zvýšené komunikaci s našimi rodiči a prarodiči. Snažili jsme se zjistit něco, co jsme doposud nevěděli. A že toho bylo! Už víme, čí dědeček pracoval jako kočí na černohorském zámku, čí babička se narodila na Slovensku, čí tatínek rozmačkával žížaly v učebnicích spolužaček nebo čí maminka nejprve chodila s nejlepším kamarádem tatínka. 

Zjistili jsme, že hlášky rodičů se moc nemění, protože paní učitelce taky říkali, ať nebrečí, nebo dostane důvod. wink Jen ty mobily v její době nebyly. 

Díky fotografiím jsme mohli prozkoumat, kdo je na koho podobný a komu to za mladých let hrozně moc slušelo - VŠEM! Ondra byl štramák i v pokročilém věku. laugh

Valentýnská diskotéka

Valentýnský týden jsme zakončili tanečkem a soutěží o nejrůžovější kostým. Diskotéku pro nás připravili deváťáci, takže díky vám - milujeme vás! cheeky 

Valentýnské muffiny

Letošní svátek svatého Valentýna jsme strávili společně "na našem třídním ostrově", ale sladkou dobrotu jsme stihli nejen upéct, ale i darovat. heart

Třídní ostrov 3

V polovině listopadu 2022 jsme společnými silami vytvořili svůj TŘÍDNÍ OSTROV. V polovině února 2024 jsme na něho úspěšně dopluli. Byla to dlouhá cesta, ale stála za to. Těšíme se na nějaké příště - na další preventivní program zaměřený na upevňování kolektivu a udržování příjemného třídního klimatu. 

Děkujeme, Dášo. heart 

Školní kolo Olympiády v anglickém jazyce

Štěpa, Saša, Kuba a Jirka se rozhodli zabojovat ve školním kole Olympiády v anglickém jazyce. Všichni podali moc pěkné výkony. 

Jirka nakonec ve své kategorii mladších žáků obsadil stříbrnou příčku a Kuba bronzovou. Blahopřejeme. yes

Vědecká konference o hmyzu

V rámci přírodopisu jsme prezentovali o hmyzu.

Za naším vystoupením se skrývá mnohé: využití internetu jako zdroje relevantních informací, výběr klíčových slov, posílení mezipředmětových vztahů při praktickém užití PowerPointu, efektivní týmová práce, vhodný ústní projev, vzájemné učení, hodnocení i sebehodnocení, poučení se z chyb.   

Pohádka Princ a Večernice

Tento předprázdninový týden je moc fajn. Plný her, i těch dramatických. 9.B nám předvedla své nastudování pohádky o lehkomyslném, ale poučeném Velenovi a jeho velké lásce Večernici. Moc se nám líbili Slunečník, Měsíčník a Větrník a čaroděj Mrakomor. Začínáme přemýšlet, do jaké pohádky se pustíme my. enlightened  

Školní kolo ve vybíjené - mladší žáci

Mysleli jsme, že to bude brnkačka. Šesťáci se ale dost slušně bránili a zápas skončil 16:7. Nedali nám vítězství zadarmo, o to víc si ho vážíme. yes

Pohádka O Zlatovlásce

Třída 9.A secvičila pro prvňáčky pohádku o lásce mezi oddaným a čestným Jiříkem a věrnou a moudrou Zlatovláskou. Nechyběl ani přísně potrestaný krutý král, který chtěl vše jen o sebe. Zhlédli jsme předpremiéru, hodně jsme se smáli, ještě víc obdivovali a úplně nejvíc tleskali. yes

Hrdá škola - Den her

Dnešek jsme si opravdu užili. Hry, hry, hry. Deskové, karetní, společenské, vědomostní, strategické, logické, divadelní, sportovní i ty, u nichž hraje hlavní roli náhoda. Prostě od všeho něco. 

Listování

Lukáš Hejlík a Petra Bučková nám poutavým způsobem představili knihu Aleny Ježkové Dračí polévka. Rozhodně stojí za přečtení! 

LVK Filipovice

Sjezdovku máme zatím pro sebe, sluníčko svítí a nálada je výborná.

"Někteří jsou na lyžích poprvé, někteří jsou pokročilí - lyžák pro nás trvá jen malou chvíli. 

Ať je zima nebo déšť, na hlavu helmu - nestyď se a jeď!"

Školní kolo Zeměpisné olympiády

Veru, Kiki, Maki a Niki se zúčastnily školního kola Zeměpisné olympiády. Brzy se dozvíme, jestli jejich teoretické znalosti a praktické dovednosti při práci s mapou uspěly v konkurenci ostatních žáků, ale už teď jim děkujeme za projevenou iniciativu. yes

Tortilly

Poprvé jsme vařili s masem a budeme to muset brzy zopakovat, protože prostě mňam! Olé!!!

Wish Tree

Naše letošní přání už visí. Na konci roku 2024 uvidíme, jestli se splnila. Věříme, že ano.

Vánoční přání

Poslední školní den roku 2023

Včera jsme volali Ježíška, a tak dnes přiletěl.

Nejprve jsme si společně se všemi žáky a pedagogy zazpívali u stromečku a uvařili si vánoční punč. Ondra se Štěpou (jako starosta a místostarosta třídy) nám rozdali dárky. Hned jsme je netrpělivě rozbalovali a do toho zněly vánoční melodie a nadšené výskání nejen nás, ale i paní učitelky. 

Vánoční prázdniny můžou začít. Na viděnou v roce 2024. heart

Christmas Sweater Day

Haló, svetry vyvětrány. Ježíšku, už přileť!

Christmas English

V předvánočních hodinách angličtiny jsme hráli bingo, scavenger hunt, prolamovali jsme kódy, luštili kvízy. Nejvíc jsme se nasmáli u pantomimy a přitom přítomný průběhový čas nám šel skvěle.

PS: Nejlíp leze do komína Daniel. laugh

Aerobik

Kiki a Maki získaly pomyslné zlato ve školním kole v aerobiku. Porota se nemohla rozhodnout, která z nich je lepší. I pro nás jsou jedničky obě dvě. 

Blahopřejeme. yes

Šťastná sedmička

Už podruhé jsme uspořádali předvánoční besídku pro rodiče. Byla sakumpinkum homemade a handmade, programem počínaje a občerstvením konče. Taky byla velmi interaktivní. Tak snad rodiče přijdou i příští rok. angel 

Příprava občerstvení na "Šťastnou sedmičku"

Těšíme se na předvánoční besídku pro rodiče a jako správní hostitelé nepodceňujeme ani občerstvení. Tolik rohlíků jsme v životě nenakrájeli!

Vídeň

Více než polovina Bebéček prozkoumávala historické pamětihodnosti Vídně a nasávala sváteční atmosféru na předvánočních trzích. 

"Eines orangen kinderpunsch, bitte." 

Tančí celá škola

Zapojili jsme se do projektu České televize Tančí celá škola, který je spojený s taneční soutěží StarDance. Nacvičili jsme zadanou choreografii na určenou píseň a natočili video. Rozhodně nezapomentulný zážitek!

Sice jsme nevyhráli, ale užili jsme si hooodně srandy. laugh 

Náš společný tanec můžete najít zde: 

https://edu.ceskatelevize.cz/soutez/tanci-cela-skola-2/videa/2-stupen-zs

My pet

Výstupem 3. lekce je text o domácím mazlíčkovi. Zužitkovali jsme slovní zásobu, prakticky využili stupňování přídavných jmen a posílili své prezentační schopnosti.

Mikuláš 

Dnes jsme měli vzácnou návštěvu - přímo nebeskou. Ondra se víc těšil na tu pekelnou. ;-)

Advent je tu!

Advent naplněný pohodovou atmosférou a pocitem sdílení a souznění všem Bebéčkům a jejich rodinám přeje JM. 

Fyzika 

Ve fyzice provádíme pokusy. Třeba jsme měřili sílu. 

Krabice od bot

Věříme, že díky nám budou mít dvě děti o krapet veselejší Vánoce. 

Šťastná sedmička

Zveme všechny rodiče, prarodiče, sourozence, tetičky i strýce na další předvánoční setkání. Tentokrát s názvem ŠŤASTNÁ SEDMIČKA. Zakroužkujte si v kalendáři čtvrtek 14. prosince 2023. Těšíme se na vás od 16:00 ve třídě 7.B. 

Palačinky 

Meruňková marmeláda? OK. Ale Nutella je Nutella!

Přehazovaná

Ve školním kole v přehazované jsme vyklepli týmy 6. ročníku jako nic. Sláva nám, čest poraženým! Nesmutněte, příští rok budete mít výhodu vy. 

Thanksgiving Day

Asi bychom těžko hledali svátek, který je američtější, než je Den díkuvzdání. I my jsme (mimo jiné) využili příležitost poděkovat. 

Hrdá škola - Den bez batohu

Tak tentokrát to vychytal Ondra. Jeho multifunkční taburet se osvědčil v mnoha směrech. Super nápad!

Poděkování

Moje milá Bebéčka, jste ta nej třída na světě. Moc děkuji vám i vašim skvělým rodičům za úžasnou oslavu mých narozenin. Vaše třídní JM heart

Krabice od bot 

Stejně jako loni jsme se rozhodli udělat radost dvěma dětem a zaregistrovali jsme se do projektu Krabice od bot. Na pěkné dárečky se může těšit holčička a chlapeček ve věku 11-12 let.

I vy můžete pomoci, třeba finančním příspěvkem dle vašich aktuálních možností. Stačí kliknout na: 

https://www.krabiceodbot.cz/krabiceonline/.

Děkujeme. angel

Bramboráky

Kdo by nemiloval horké, voňavé a křupavé bramboráky? V naší třídě se nenašel vůbec nikdo. Mňam!!!

Školní kolo ve florbalu

Ve školním kole florbalového turnaje získali zástupci třídy 7.B zlato (děvčata) a zlato a bronz (chlapci). Blahopřejeme. yes 

Halloweenská diskotéka

Užili jsme si děsivého tance a Káťa díky svému kostýmu vystrašila 3. místo v kategorii 2. stupně.

Booo!!! 

Pečení z listového těsta

Pochopili jsme, proč se v angličtině listovému těstu říká "puff pastry". "Puffovalo" moc hezky a o našich skvělých pizza a skořicových šnekách se šušká po školních chodbách. yes

Výchovný koncert "The Beatles II"

Jak to dopadlo se slavnou liverpoolskou skupinou? Teď už to víme. Na závěr jsme si i zazpívali písničku "Let It Be" a v hudební výchově jsme si pustili kousek z animovaného filmu "Yellow Submarine", který nás během povídání o Broucích zaujal.  

Halloween 

Kostýmy, aktivity, soutěže. Letos jsme zabojovali a vítězně zavřískali. yes 

Lampionová slavnost 

Užili jsme si večer plný světel a ohně a i my jsme nesli louče. Nebo nesly louče? cool 

Tančíme

Něco se chystá. 

Den s českou vlajkou

Blížící se 105. výročí vzniku samostatného Československa jsme oslavili v národních barvách. Přispěli jsme tak k vytvoření rekordu v počtu "vyvěšených" vlajek.

Okresní kolo ve stolním tenise

Míša, Ondra a Štěpa nás společně se žáky 6.A a 7.A reprezentovali v okresním kole ve stolním tenise. Družstvo mladších žákyň si přivezlo bronzový pohár.

Bahopřejeme, Míšo. yes

Hrdá škola - Suit-Up Day

Hodili jsme se do gala. Hned se nám líp učilo. 

Pomazánky

Vajíčková, tvarohová s pažitkou, česnekovo-sýrová, česnekovo-tvarohová a avokádová. Každá z pomazánek si našla svého fanouška, ale vlastně nám chutnaly všechny. yes

Pozvánka na lampionovou slavnost

Naše kuchyňská linka

V praktických činnostech jsme si povídali o tom, jak má být kuchyňská linka ideálně uspořádaná. Potom jsme kritickým okem zhodnotili tu naši. 

Hrdá škola - Den školníka

V hudebce jsme pro dnešní den secvičili "rap" s názvem "Haryho píseň pro školníky". My děkujeme tomu našemu za péči o školní budovu i její okolí. 

Do konce října můžete dát panu školníkovi SRDÍČKO ve Facebookovém hlasování o Krále školníků. Dostal se totiž až mezi finálních 15, což je supeeer.

Srdíčkujte zde:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=824317089702449&set=pcb.824320709702087 

"Oujééé!!!"  

 

Přespolní běh 

Esti, Káťa, Maki a Luky nás reprezentují v přespolním běhu. Utíkejte!!! Držíme vám pěsti! yes

Milkshakes and smoothies

První praktické hodiny vaření. Zahájili jsme soutěží o nejvábněji nazdobený a nejchutnější mléčný koktejl. Kdo vyhrál???

Hello, English, we are back!

Opakujeme, hrajeme hry a soutěžíme na školní zahradě. 

První den školního roku 2023/2024

Jsme zpět, zatím trochu v šoku, ale ono se to poddá. wink