Třída 7. B

Třídní učitel: Mgr. Helena Holková

holkova@zscernahora.cz

15 žáků (9 dívek, 6 chlapců)

Aktuality:

 

čtvrtek 1. 6. 14:00 - 17:00 - Dětský jarmark na školní zahradě

pátek 2. 6. - projektový den

pondělí 5. 6. 7:15 - třídnická hodina

úterý 6. 6. v 9:00 - Dravci, 80 Kč

neděle 11. 6. v 9:00 - You dream, We run

čtvrtek 15. 6. - školní výlet Dolní Morava 

https://www.dolnimorava.cz/pro-skoly

úterý 20. 6. - projekt Tonda obal

pátek 30. 6. - vysvědčení

 

Exkurze do pivovaru

Už víme, jak se vaří pivo.

Cookies

Z Francie jsme se přesunuli do Spojených států amerických a upekli jsme si cookies - jedny s čokoládou a jedny s brusinkami. Chutnaly nám obojí.

Quiche Lorraine

Naše virtuální gastroturistika pokračuje v zemi galského kohouta. Upekli jsme si tradiční slaný koláč - quiche. Zvolili jsme ten nejtypičtější - quiche Lorraine, jehož základem je slanina, smetana, vejce a - někdo tvrdí že ne - sýr (my ho tam dali, protože prostě mňam!).

Při čekání na dopečení jsme vymýšleli další možné varianty náplně. 

Přednáška MOTANI - Amazonie

Apple crumble

Abychom nezůstali jen u teorie, vyzkoušeli jsme si klasický britský dezert - jablečný drobenkový koláč. 

Dopravní soutěž

Národní kuchyně

Prezentujeme vybrané národní kuchyně. Využíváme internet jako zdroj informací, procvičujeme si práci s PowerPointem. Snažíme se spontánně a erudovaně reagovat na doplňující otázky. Pokoušíme se o konstruktivní kritiku. Učíme se z chyb. yes

  

Hamburgery

Čisté hovězí, domácí bulky, spousta zeleniny, asi kilo opražené slaniny, cheddar a vlastnoručně vyrobená "super chunky hamburger sauce". Slovy Matěje: "Tuto hodinu vaření musíme na konci školního roku zreplikovat!" laugh

Easter 2023

Vyprosili jsme si vymalování vajíčka na letošní "egg tree" a pak už jsme soutěžili. Zopákli jsme si velikonoční slovní zásobu, navázali na text o velikonočních symbolech v časopisu Ready, který jsme četli minulou hodinu, a hledali jsme faktografické nesrovnalosti. Taky jsme se něco dozvěděli o velikonočních tradicích v zemích kolem celého světa. 

"Happy Easter to everyone!"  

My holiday blog

Fiktivní dovolenkové blogy nás zavedly na mnohá zajímavá místa. S Aničkou jsme si zalyžovali v rakouských Alpách a společně s Nelou obdivovali historická zákoutí Vídně. S Peťou jsme vyrazili za humna - do Brna. Majda a Luky nás pozvali do Edinburghu a zanotovali si s paní učitelkou, která skotské hlavní město také považuje za jedno z nejkrásnějších měst, jaké kdy navštívila. S Ondrou jsme si zatancovali na hodech v Závisti. S Matějem a Nely jsme zavítali do Prahy. Honzík nás rozesmál svými řeckými zážitky. Elenka nás pozvala do věčného města - Říma. Díky Denči a Klárce jsme si připomněli společný zájezd do Londýna. 

Well done, everybody!       

Ponožkový den

Smažené kuřecí stripsy

Tak jsme se dočkali! Kdo by neměl rád řízky??? 

Prezentace Word of Life

Zástupci Word of Life nás přišli pozvat na svůj letní tábor a při té příležitosti si pro nás připravili hodinu plnou soutěží, přátelské konverzace a smíchu. 

Cupcakes

Pokořili jsme horu másla, ale stálo to za to. Vanilkové a kakaové cupcakes dozdobené šlehačkou nebo vanilkovým, černorybízovým a mandlovým krémem. Mňam!

Těstoviny se sýrovou omáčkou

Vyzkoušeli jsme dva recepty na sýrovou omáčku - smetanovou a s bešamelovým základem. 

Valentine´s Post

Na den svatého Valentýna jsme využili express valentýnskou poštu. Naše vzkazy už míří k adresátům.

Happy Valentine´s Day. 

Nepečené dezerty

Vyzkoušeli jsme si limetkový cheesecake a BEBE řezy. Naše chuťové pohárky se nemohly rozhodnout, který dezert jim lahodí víc. Dokonalá remíza.

DEN DVOJČAT

Palačinky

Nasladko nebo naslano? S čokoládou, džemem, tvarohem, šlehačkou nebo ovocem? Se špenátem, hermelínem, kuřecím masem nebo čerstvým sýrem?

Dáte si?

Wish Tree

V hodině anglického jazyka jsme si zkusili formulovat, co od roku 2023 očekáváme. Vznikl tak "WISH TREE" čili "STROM PŘÁNÍ". Kéž se nám všechna splní!

Vánoční besídka 22. 12. 2022

Předvánoční bruslení 22. 12. 2022

Kino Boskovice a výstava dřevěných betlémů v muzeu

20. 12. 2022

Pečení perníčků a vánočního cukroví

Vánoce za dveřmi, a tak jsme si upekli medové perníčky, vanilkové rohlíčky a linecké cukroví na třídní besídku. Někteří z nás se neudrželi a uzobávali.

My pet

Výstupem ze 3. lekce je souvislý text o našem domácím mazlíčkovi. Dnes jsme své práce prezentovali a snažili jsme se spontánně reagovat na dotazy.

What´s your favourite pet? And why?

Tortilly

Opražené kuřecí maso, spousta čerstvé zeleniny a lahodný, vlastnoručně vyrobený česnekový dresink - to byly naše dnešní tortilly. Zvládli jsme je bezpečně zabalit i dokřupava nasucho opéct.

¡Buen provecho! ¡Olé, olé, olé!

Thanksgiving Day

O významném americkém a kanadském svátku nám popovídala Maddy Rasmussen. Přijela z Minnesoty na severu Spojených států a přiblížila nám oslavy Díkuvzdání ze svého osobního úhlu pohledu. 

Veliká pochvala Matějovi, Majdě a Lukášovi za tlumočnickou štafetu. yes

Krabice od bot

Letos jsme se opět připojili k charitativní akci - krabice od bot. Vybrali jsme si dívku a chlapce ve věku 9 - 10 let. Naplnili jsme krabice rúznými dárečky - knížky, deníčky, fixy, pastelky, plyšáci, omalovánky, sladkosti a podobné. Zabalili jsme a odnesli na radnici v Černé Hoře. Věříme, že naše dárečky udělají někomu velkou radost. A to je v této předvánoční době jedna z nejkrásnějších a nejdůležitějších věcí. Udělat radost druhému člověku :-) 

Děkuji dětem i rodičům za příspěvky do této akce. 

 

Potravinová pyramida

Praktické činnosti nejsou jen o přípravě pokrmů, ale také o teoretických znalostech a dovednostech. Už víme, jak by měla vypadat ideálně sestavená kuchyňská linka nebo jak prostřít stůl. Nyní se zabýváme výživou člověka a potravinovou pyramidou - využíváme internet jako zdroj informací, spolupracujeme, dělíme si úkoly, vytváříme výukový plakátek, prezentujeme. 

Den bez batohů

Pečení z listového těsta

Vůně oregana, slaniny, šunky a sýra, ale taky cukrového karamelu a skořice vylákala pana ředitele z kanceláře. Přišel se podívat, co kuchtíme. Prý jsem zralí na Masterchefa. smileyheart

Pozorovali jsme, jak to listové těsto krásně nabíhá. Ne nadarmo se mu v angličtině říká "puff pastry".

Happy birthday to our English and cooking teacher

My dear 7B, thank you sooo much for the wonderful surprise. You made my B-day unforgettable. Love you. heart 

Your JM

Bramboráky

Křupavých bramboráků není nikdy dost! A ty naše byly obzvláště voňavé a vypečené! 

Halloween

Na přelomu října a listopadu na nás čekala spousta hallloweenských aktivit - strašidelné kostýmy, soutěž o "nejděsivější třídní vřískot", tradiční "trick-or-treating" a "apple bobbing".

Pomazánky

Jako praktický výstup z hodiny zaměřené na studenou kuchyni jsme vyrobili různé druhy pomazánek podle vlastního výběru - česnekovou, sýrovou, vajíčkovou, nivovou a čedarovou. Nechyběla ani šunková pěna. Mňam!

Výjezd do Velké Británie

Od 8. do 13 října 2022 jsme vyrazili nejen za hranice Evropské unie, ale i za hranice všedních dní. Prozkoumávali jsme Londýn a jeho okolí, nahlédli jsme do britských rodin, ověřili jsme si naši schopnost porozumět a domluvit se. 

Milkshake and Smoothie Cup

V první praktické hodině vaření nás čekala soutěž v mléčných koktejlech a ovocných smoothie. Nepodcenili jsme přípravu, takže není divu, že výsledky byly velice těsné. A víte co? Vyhráli všichni. 

Summer holidays

V úvodních hodinách anglického jazyka jsme se krátce ohlédli za uplynulými letními prázdninami. Zaměřili jsme se na to, jaké chutě, vůně, zvuky nám utkvěly v paměti. Jaký obrázek vidíme ve svých myslích, když si na své dovolené vzpomeneme, co cítíme v konečcích prstů. Zkrátka – jak letní volno zapůsobilo na naše smysly. Vznikly velmi osobní „básně“ a zároveň jsme si osvěžili slovní zásobu z různých tematických okruhů. Občas jsme překvapili i sami sebe.